15 dakikada 573 km! Lynk & Co Z10 tanıtıldı

Lynk & Co, İsveç’in başkenti Stockholm’de düzenlenen küresel tanıtım etkinliğinde ilk tam elektrikli aracı olan Lynk & Co Z10 modelini resmen tanıttı. Markanın amiral gemisi sedanı araç, tek bir şarjla 800 km’den fazla menzil sunarken, sadece 15 dakikalık şarj ile 573 km yol gidebiliyor. İşte Lynk & Co Z10 modelinin özellikleri ve fiyatı…

Lynk & Co Z10 elektrikli aracın özellikleri ve fiyatı

Lynk & Co Z10, markanın imzası haline gelen tasarım stilini sürdürüyor. Hızlı arka tasarımı, gizli kapı kolları ve LED gündüz farları ile Z10, gerçekten de göz alıcı bir görünüme sahip. Araç, 5 metreyi aşan uzunluğu ve 3 metreyi geçen dingil mesafesiyle hem geniş hem de ferah bir iç mekan sunuyor. Üstelik, Fluid Gray, Morning Blue ve Morning Red gibi çekici renk seçenekleri ile geliyor.

Z10, tam anlamıyla bir performans canavarı olmuş. 800V platformu ve SEA geniş mimarisi sayesinde, bu araç tek bir şarjla 800 km’den fazla yol katedebiliyor. Yani, şehirlerarası yolculuklar bile bu araçla dert değil. En önemli özelliği ise, sadece 15 dakikalık bir şarj ile 573 km menzil kazanabiliyorsunuz. Araç, 0-100 km/s hıza ise sadece 3.5 saniyede ulaşıyor.

Yani, bir uçağın bir anda hızlanıp sizi koltuğa yapıştırmasıyla aynı hissiyatı verebilir. Lynk & Co Z10 modelinin içi de en az dışı kadar etkileyici. 15.4 inç dokunmatik ekranı, AR-HUD baş üstü gösterge ekranı ve Flyme Auto destekli akıllı kokpite sahip.

Ön ve arka koltuklarda havalandırma, ısıtma ve masaj özellikleri sayesinde, her yolculuk keyfli olabilir. Araç, AMD S2000 çipi ile donatılmış ve bu çipin Qualcomm Snapdragon 8295’ten 1.8 kat daha fazla işlem gücüne sahip olduğu belirtiliyor. Z10, otonom sürüş konusunda da iddialı.

Lidar ve NVIDIA Orin-X çipi ile donatılan araç, yüksek hızda ve şehir içinde harita gerektirmeyen NOA (Navigation on Autopilot) özelliklerini destekliyor. Lynk & Co Z10, sunduğu yüksek performans, lüks ve ileri teknolojiyi paket halinde bir araca sığdırmış. Aracın başlangıç fiyatı yaklaşık 27 bin 600 dolar olacak. Siz ne düşünüyorsunuz? Görüşlerinizi aşağıdaki yorumlar kısmına yazabilirsiniz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir